Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2015

89 ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΤΡΙΠΟΛΗ, ΣΠΑΡΤΗ, ΘΗΒΑ, ΛΑΡΙΣΑ, ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΩΝ 140 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ: ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΥΣΤΡΑΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Μεγάλος νικητής ο Θεσσαλός αθλητής
Σπύρος Σπυρόπουλος στον 1ο Δρόμο Αθανάτων

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ 10ΑΔΑ Ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΟΣ, 40ος Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΣΔΥ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 20ΑΔΑ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΣΚΟΥΤΗΣ ΤΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΩΝ ΔΡΟΜΕΩΝ

89 ΔΡΟΜΕΙΣ από Αθήνα, Τρίπολη, Σπάρτη, Θήβα, Λάρισα, Γιάννενα και Καλαμάτα συμμετείχαν στον «1ο Δρόμο Αθανάτων» που ολοκληρώθηκε χθες στο μεσημέρι υπό το βλέμμα των τεσσάρων ηρώων της Ελληνικής Ιστορίας στην κεντρική πλατεία της πόλης μας.
Ο Αγώνας Υπεραπόστασηςς 142χλμ. με την ονομασία «Δρόμος Αθάνατων» πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στην διαδρομή Τρίπολη-Σπάρτη-Μυστράς -Καλαμάτα. Οι 84 συμμετέχοντες δρομείς πέρασαν από τα αγάλματα του Στρατηγού Θεόδωρου Κολοκοτρώνη στην Τρίπολη, του Βασιλιά Λεωνίδα στη Σπάρτη, του τελευταίου Βυζαντινού Αυτοκράτορα Κωνσταντίνου Παλαιολόγου στον Μυστρά, το άγαλμα της Νίκης με τις μορφές του Γρηγόριου Δικαίου (Παπαφλέσσα) και τερμάτισαν στο άγαλμα του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας όπου εχθές το μεσημέρι έγινε ο λαμπρός τερματισμός με τις απονομές μεταλλίων και αναμνηστικών διπλωμάτων σε όλους τους συμμετέχοντες.

Μεγάλος νικητής ο Θεσσαλός αθλητής Σπύρος Σπυρόπουλος ο οποίος τερμάτισε μετά 15 ώρες και 18 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα, ενώ μαζί του - με δυο μόλις δευτερόλεπτα διαφορά, τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Κοζανίτης του συλλόγου Φλόγα (15:18:13), οι οποίοι κατά την απονομή μοιράστηκαν την «κούπα των αθανάτων»!
Την πρώτη τριάδα συμπληρώνει ο Νικόλαος Νάτσης (Σ.Μ. Λάρισας). Στην κορυφαία 10αδα βρίσκεται και ο ένας εκ των δυο καλαματιανών δρομέων του αρωγού στη διοργάνωση ΣΔΥ Μεσσηνίας, ο 56χρονος Γεώργιος Κουτσιούκος που σημείωσε χρόνο: 16 ώρες 51 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα. Ένας ακόμη Μεσσήνιος δρομέας βρίσκεται στην πρώτη 20αδα των αθλητών που τερμάτισαν στον 1ο Δρόμο Αθανάτων, ο 50χρονος Δημήτριος Κασκούτης των Μεσσήνιων Δρομέων ο οποίος συμπλήρωσε 18 ώρες 20 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.
Στην 40η θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται ο τρίτος Μεσσήνιος δρομέας, ο 59χρονος Λεωνίδας Παπαδόπουλος του ΣΔΥ Μεσσηνίας ο οποίος τερμάτισε μετά από 20 ώρες 59 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα.
Ο αγώνας διατρανώθηκε από την Περιφέρεια Πελοποννήσου, τους Δήμους Τριπόλεως, Σπάρτης και Καλαμάτας με την ευγενική συμμετοχή του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας και των Σπαρτιατών Δρομέων, υπό την τεχνική καθοδήγηση του Α.Π.Σ. Απόλλων Δυτ. Αττικής ως τεχνικού συμβούλου του αγώνα.


Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των ανδρών και γυναικών:

ΑΝΔΡΕΣ
1. ΣΠΥΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  15:18:11
2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΖΑΝΙΤΗΣ (ΦΛΟΓΑ) 15:18:13
3. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΑΤΣΗΣ (Σ.Μ. ΛΑΡΙΣΑΣ) 15:37:21
4. ΗΛΙΑΣ ΤΟΝΓΙΑΛΙΔΗΣ (Α.Π.Σ.Δ. ΠΙΕΡΙΑΣ ΖΕΥΣ) 15:58:53
5. ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΟΣ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΔΡΟΜΕΙΣ) 15:59:24
6.ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΙΑΜΠΑΡΑΣ 16:26:28
7. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (ΑΚΟ. ΛΙΒΑΒΕΙΑΣ) 16:32:52
8. ΛΟΥΚΑΣ ΠΡΑΤΙΛΑΣ (DYNAFIT/ΤΡΑΧΙΝΑ/ΛΥΚΟΙ) 16:51:45
9. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΟΣ (Σ.Δ.Υ.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ) 16:51:46
10. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΣΑΠΟΥΡΑΣ (Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΟΙ) 16:52:14
11. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΥΜΠΕΡΙΟΥ (ΣΔΥΜ ΘΗΒΑΣ) 17:16:08
12. ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΟΖΙΟΣ (RECREATION FITNESS TEAM) 17:32:49
13. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 17:37:24
14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΥ (SDYM THIVAS) 17:59:59
15. ΝΙΚΟΣ ΜΠΡΟΚΟΣ (Σ.Α.Π.ΠΑ.Ζ) 18:03:51
16. ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 18:08:15
17. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΣΚΟΥΤΗΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ) 18:20:34
18. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΡΑΖΕΛΟΣ (ΣΔΥ ΑΘΗΝΩΝ) 18:21:21
19. AΝΔΡΕΑΣ ΠΑΤΣΗΣ (ΣΑΠΠΑΖ) 18:34:19
20. ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΕΦΥΡΑΙΟΙ ΩΚΥΠΟΔΕΣ) 18:48:04
21. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΣ 18:50:30
22. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΛΙΑΣ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΔΡΟΜΕΙΣ) 19:12:40
23. ΑΔΑΜ ΧΑΤΖΗΣ (ΑΠΟΛΛΩΝ Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 19:33:16
25. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΝΙΣΗΣ    19:34:32
26. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΑΣ (ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΠΑΤΩΝ)19:35:09
27. ΠΑΝΟΣ ΑΛΕΞΑΚΟΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 19:35:10
28. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΖΙΜΗΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 19:37:28
29. ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΑΡΑΜΠΑΛΗΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 19:56:40
30. ΧΡΗΣΤΟΣ ΨΥΧΑΡΗΣ (ΑΡΚΑΔΕΣ ΔΡΟΜΕΙΣ) 20:01:57
31. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΡΕΚΑΣ (ΣΑΠΠΑΖ) 20:04:36
32. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ (ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΠΑΤΩΝ) 20:21:00
33. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΣΤΕΡΗΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 20:32:08
34. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΞΕΝΟΥΛΗΣ         20:33:14
36. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΕΚΝΟΣ (ΣΔΥΠ ΠΕΙΡΑΙΑ) 20:38:09
37. ΜΑΡΙΟΣ ΚΑΡΑΜΠΕΤΙΑΝ (ΣΔΥΜ ΘΗΒΑΣ) 20:38:16
38. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ (ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ) 20:56:30
39. ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΚΑΓΚΙΟΥΖΗΣ (Σ.Α.Π.ΠΑ.Ζ.) 20:58:30
40. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (ΣΔΥ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ) 20:59:16


42. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (Π.Δ.Σ. ΟΔΥΣΣΕΑΣ) 20:59:19
43. ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ (ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ) 21:17:50
44, ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΔΕΡΟΣ (ΣΔΥΑ )21:20:36
45. ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΞΕΒΑΝΗΣ (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΗΜΕΡΟΔΡΟΜΩΝ) 21:23:02
46. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΗΜΕΡΟΔΡΟΜΩΝ) 21:23:03
47. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΖΙΜΗΣ (ΗΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΕΑΣ) 21:40:07
48. ΗΛΙΑΣ ΠΛΑΙΝΟΣ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ-ΔΡΟΜΕΙΣ) 21:43:50
49. ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΥΚΕΣΗΣ (ΣΔΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ) 21:51:08
50. ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΙΑΤΕΡΛΗΣ (ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ) 21:54:08
51. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ) 21:56:08
52. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΡΛΑΠΑΝΟΣ (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ) 22:01:08
53. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΔΡΟΜΕΙΣ) 22:22:08
54. ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΦΟΥΤΣΙΔΗΣ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) 22:22:08
55. ΘΩΜΑΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 22:25:08
56. ΝΙΚΗΤΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ (Σ.Ε.Η.) 22:25:08
57. ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΗΣ (Σ.Μ.Ν.ΛΑΡΙΣΑΣ) 22:32:08
58. ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ (PALAIOLOGOS RUNNER) 22:32:25
59. ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 22:33:45
60. ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ (BOOKRUNNERS) 22:34:35
61. ΝΙΚΟΣ ΟΦΛΙΔΗΣ (BOOK RUNNERS) 22:35:37
62. ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΑΝΟΣ 22:58:37
64. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΕΝΙΟΣ (ΔΡΥΣ) 23:01:45
65. ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΙΑΡΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ) 23:01:45
66. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΞΑΝΘΑΚΟΣ 23:20:45
67. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΞΑΝΘΑΚΟΣ 23:20:45
69. ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΛΚΙΔΗΣ (ΣΔΥΠ) 23:47:45
70. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΑΤΖΗΣ (ΓΣ ΖΗΝΩΝ ΛΑΡΝΑΚΑΣ ΚΥΠΡΟΥ) 23:47:45
71. PERICLE GALLO (Σ.Ε.ΗΜΕΡΟΔΡΟΜΩΝ) 23:49:44
72. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ) 23:49:44
73. ΠΑΥΛΟΣ ΒΑΔΑΣΗΣ 24:16:31

DNF
74. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (DROMEIS.GR)
75. ΝΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ (Ο.ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ)
76. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
77. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΣΩΝΗΣ (ΧΩΡΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟ)
78. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΩΝ ΔΡΟΜΕΩΝ)
79. ΣΩΤΗΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ
81.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΡΤΖΕΚΗΣ
82. ΤΡΥΦΩΝ ΣΤΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
83. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑΡΗΣ (ΦΛΟΓΑ)
84. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ (Σ.Α.Π.ΠΑ.Ζ.)
85. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΩΔΗΣ (ΤΕΛΜΗΣΣΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΑ)
86. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΗΛΑΡΑΣ (ΠΔΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
87. ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΝΑΚΟΣ (Σ.Δ.Υ.Μ ΘΗΒΑΣ)
88. ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΙΚΟΥΔΗΣ (ΣΔΥ ΠΕΙΡΑΙΑ)
89. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΡΔΑΣ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1. (24η ΓΕΝ) ΣΟΦΙΑ ΚΑΣΙΜΗ (ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 19:33:17
2. (35η ΓΕΝ) ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΙΟΥΡΕΛΗ 20:33:15
3. ΝΤΕΜΗ ΞΥΛΑ (ΤΕΛΜΙΣΣΟΣ) 20:59:19
4 (63η ΓΕΝ) ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (ΣΔΥΑ) 23:00:37
5. (68η ΓΕΝ) ΣΟΦΙΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (ΣΔΥΑ) 23:25:45
DNF
6. (80η ΓΕΝ) ΕΛΕΝΗ ΛΥΓΕΡΟΥ



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου